Stručná historie fotbalu v Karolince
Fotbalový klub v naší tehdejší obci byl založen v roce 1931 pod názvem Valašská Slávia Nový Hrozenkov. Pro domácí utkání bylo vybudováno hřiště na Kalincově v prostoru pod bývalým hostince " u Majerů ". Bohužel tento klub, který měl dobré jméno po celém Valašsku musel být likvidován v roce 1938, neboť pozemek, na kterém bylo hřiště byl prodán. V roce 1940 byla činnost klubu obnovena pod názvem "Mládež národního souručenství" Nový Hrozenkov. Podmínkou obnovení činnosti však bylo najít místo pro nové hřiště. Po jednáních s ředitelstvím Česko-moravských skláren byl pronajat pozemek za tehdejší restaurací " u Klímů " a v roce 1941 se začalo budovat nové hřiště, na kterém se začalo hrát už v červenci. V témže roce se fotbalový klub přihlásil do soutěží pod názvem SK Karolinina Huť. Klub měl v soutěžích v rámci okresu dvě družstva dospělých ve kterých pravidelně hráli podle dostupných materiálů z kronik tito hráči: Bitala Viktor, Bitala Antonín, Bitala Alois, Rýza František, Švec Antonín, Schumtz Čestmír, Orság Jaromír, Vašek Bedřich, Blabolil Miroslav, Erdinger Jan, Orság Rudolf, Bartoš Dušan, Chovaneček Jiří, Heppler Rudolf, Orság František, Hiebauer Miroslav, Briatko Rudolf, Schmutz Ladislav, Orság Josef, Křenek František, Chovaneček Ludvík a Švec Josef.
Výbor oddílu pracoval ve složení: Předseda Klíma Josef, místopředsedové Příhoda Jan a Niebauer Karel a členové Mořkovský Cyril, Polášek Jan, Robíček Vilém, Maciga Norbert, Jaroš Antonín, Scharf Rudolf, Scharf Oldřich, Tichý Tomáš, Sklář Jan, Heppler Rudolf.
V roce 1942 se prováděly dokončovací práce na úpravách hřiště, které bylo oficiálně otevřeno v červenci pohárovým turnajem. V tomto roce došlo také k nezapomenutelnému utkání s mistrem ligy Slávií Praha v čele s legendárním Pepi Bicanem, která před návštěvou 3000 lidí zvítězila 12 : 1.
Co však tomuto utkáni předcházelo. Cituji z kroniky: " Hlavní přípravy na zápas nastaly. V neděly v posledním týdnu před zápasem přišel čestný předseda bratr Cyril Orság s návrhem, zda bychom mohli na zápas postavit novou tribunu. Schvalovali jsme ihned jeho návrh, ale báli jsme se, že v tak krátké době to nebudeme moci provést. Slíbil nám, že při dobré vůli se všechno udělá. Dal k dispozici téměř všechny své dělníky z pily a dělalo se v plném tempu. K tomu všemu ale přišlo jako na podzim deštivé počasí. Už se zdálo, že se to ani všechno nedokončí, ale přece se to do začátku zápasu dodělalo. Ještě těsně před zápasem se pilně na tribuně dodělávaly poslední potřebné práce ". (konec citátu)
Tato tribuna pak sloužila svému účelu po potřebných úpravách až do roku 1982, kdy do základů shořela.
V následujících letech se hrál fotbal na úrovni okresu, max. I.B třídy a to i po osamostatnění obce Karolinina Huť od Nového Hrozenkova k 1. 1. 1949. O této době se však zachovalo minimum archivních materiálů. Toto nezapomenutelné období trvalo prakticky až do roku 1965. V tomto roce bylo hřiště znovu rekonstruováno, když nevyhovující travnatý povrch byl nahrazen " plavenou škvárou".
V té době hrálo domácí mužstvo v okresním přeboru a několikrát mělo na dosah postup do I.B. třídy. Toho se dočkalo v sezóně 1965 - 1966 kdy hrálo pod názvem TJ Jiskra Karolinka.
Po třech sezónách v I.B třídě se opět v roce 1969 postupovalo a to do I.A třídy Slezské fotbalové župy a již pod novým názvem TJ sklo Karolinka. V této třídě předvádělo naše mužstvo ve všech následujících sezónách kvalitní fotbal a stále více se mezi hráči, funkcionáři i příznivci mluvilo o možnosti postupu do krajského přeboru. To se podařilo v sezóně 1974 - 1975.
V té době byl duší kopané v Karolince Slávek Frydrych, který měl rozhodující zásluhy na tomto vynikajícím uspěchu. Z hráčů, kteří se rovněž podílely na tomto postupu nutno vzpomenout zejména na Jana Špalka, Ferdu Trávníčka, Karla Haase, Jendu Dümlera, Zdeňka Švece, Jardu Valíčka, Tomáše Orsága, Jana Kopeckého, Jendu Surého, Frantu Juřicu, Jardu Šuláka, Jirku Svatoše, Josefa Gaška, Ivo Davídka, Jardu Haase, Josefa Sučíka a Mariána Gabryše.
Dne 24. června 1976 byla po vzájemné dohodě se složkami Národní fronty ustavena v Karolince další tělovýchovná jednota, která nesla název TJ Moravské sklárny Karolinka, hlavně se zaměřením na zkvalitnění činnosti oddílu kopané. Dalším jejím oddílem byl i odbor turistiky a lyžařský oddíl. Do čela nové TJ byl schválen Ing. Václav Kret.
V následujících letech se naše mužstvo dále herně i hráčsky zkvalitňovalo, bylo rovnocenným soupeřem všem oddílům zvučnějšího jména a v sezóně 1979 - 1980 se splnilo takřka neskutečné - postup do celostátní soutěže a to do divize - skupiny D, což znamenalo v tehdejší době, že se mužstvo dostalo mezi stovku nejlepších v Čechách a na Moravě.
K hráčům kteří si vybojovali již postup do krajského přeboru přibyli další např. Černocký Jiří, Kopecký Jiří, Orság Jaroslav, Roman Josef, Králík Adam, Macho Stanislav, Pinkava Vlastimil, Vrábel Petr, Uram Ivan, Radílak Jaroslav, Orság Ladislav, Macháček Emil.
V tomto úspěšném roce již podruhé hostoval v Karolince Slávia Praha IPS, která tentokrát zvítězila v poměru 2 : 0.
Při postupu do divize se částečně změnil i výbor oddílu kopané. Předsedou byl zvolen Morávek František, místopředsedou Malík Karel a tajemníkem Slávek Frydrych. Dalšími členy výboru byli: Holčák Jindřich, Pavlačka Štěpán, Jurečka Alois, Kováč Antonín, Zapalač Josef, Švec Zdeněk, Muroň Petr, Bača Leoš, Gašek Josef, Březovják Josef, Helis Vojtěch, Orság František, Orság Jan, Orság Tomáš, MUDr. Dumbrovský Zdeněk a Jaroš Kilián.
Začátek roku 1983 byl pro fotbalový oddíl velmi neradostný. Nečekaně totiž odešel dlouholetý fotbalový " táta " karolinské kopané Slávek Frydrych, který měl velké zásluhy na všech dosavadních úspěších. Jeho funkci tajemníka převzal Švec Zdeněk.
Divizní soutěž se v Karolince hrála v letech 1980 - 1984 což jistě bylo vrcholem v dosavadní historii. Tuto soutěž hráli převážně hráči, kteří si ji vybojovali a k nim se postupně přidávali další např. Labaj Miroslav (z Huslenek), Vejmelka Jiří (z Frýdku - Místku), Radílek Josef (ze Vsetína), Bukovjan Rostislav (z Halenkova), Řezáč Vladimír (ze Vsetína), Vráblík Bedřich (z Nového Hrozenkova), Koláček Mirek (ze Zubří), Mikulenka Oldřich (z Hutiska), Mikulenka Mirek (ze Vsetína) a domácí hráči Pavelka Vratislav, Kalinec Oldřich, Provázek Augustin, Orság Miroslav, Cmaro Libor, Kučera Petr, Gašek Zdeněk a další.
V následujících letech se hrál krajský přebor, ve kterém naše mužstvo hrálo důstojnou roli a pohybovalo se většinou ve středu tabulky. Ještě jednou podstatnou událost je však nutno připomenout.
V červnu roku 1986 dostal oddíl kopané překrásný dárek. V akci " Z " byl postaven nový sportovní areál s travnatou plochou o rozměrech 70 x 104 m včetně moderního sociálního zázemí ( šatny, sprchy, klubovna, bufet atd. ) A na otevření se podařilo zajistit atraktivní mezinárodní utkání Interpoháru mezi mistrem ČSSR 1986 TJ Vítkovice a mistrem Švédska IFK Göteborg.
V sobotu 28. 6. 1986 se tak odehrálo před téměř 3 tisícovkami diváků velmi pohledné utkání s výsledkem 3 : 1 pro Vítkovice.
V listopadu " revolučního roku " 1989 došlo k podstatným změnám ve výboru oddílu kopané. Na Valné hromadě byl z nepochopitelných důvodů odvolán dosavadní výbor a nahrazen novými funkcionáři. Do čela kopané byl zvolen Vrábel Petr, tajemníkem zůstal Švec Zdeněk. Cílem tohoto nového vedení, jak bylo konstatováno bylo pokračovat v dosavadní úspěšné historii. To se však bohužel nepodařilo a mužstvo skončilo na jaře až na posledním místě v tabulce a sestoupilo do I.A třídy. Dokonce z důvodu naprostého nedostatku hráčů bylo ze soutěže okresního přeboru čtyři kola před koncem odhlášeno " B " mužstvo.
V I.A třídě hrálo mužstvo Karolinky až do roku 1996, kdy sestoupilo do I.B třídy. Stagnace výkonnosti však pokračovala dále a tak byl vytvořen přípravný výbor TJ MS Karolinka, který začal pracovat v prosinci 1996 pod vedením Ing. Václava Kreta. Ten měl zajistit zlepšení hlavně činnosti celého oddílu kopané.
Na Valné hromadě dne 31. 1. 1997 bylo rozhodnuto o převedení dosavadního oddílu kopané TJ MS na Občanské sdružení SPORT Karolinka, do jehož čela byl zvolen Ing.Václav Kret, místopředsedou Ivo Davídek, tajemníkem Zdeněk Švec, pokladníci Soňa Králiková a dalšími členy představenstva byli: Ing.Haas Karel, Ing. Hofschneidr Jan, Morávek František, Horák František,Malík Karel, Plánka Josef, Roman Antonín, Tomaník Gustav, Šulák Jaroslav.
Družstvo dospělých skončilo po této sezóně v tabulce I.B třídy na 9. místě, ale přesto vzhledem k naprostému nedostatku hráčů bylo odhlášeno ze soutěžního ročníku 1997 - 1998. A tak se až po roce pod novým názvem Občanské sdružení SPORT Karolinka opět objevilo v rámci okresu družstvo dospělých, které zahájilo svou činnost od nejnižší III. třídy. Tuto s naprostou převahou vyhrálo a postoupilo do okresního přeboru. V tomto období však začala podstatná změna v celkové činnosti oddílu. Ten se zaměřil převážně na mládež a několikaletá mravenčí práce začínala přinášet výsledky. Starší a mladší dorostenci se postupně propracovali až do župního přeboru a starší a mladší žáci do župní soutěže. To byly výsledky velmi radostné a po letech stagnace i překvapující. V roce 2000 došlo k další historické události pro fotbal v Karolince. Po dohodě vedení fotbalových klubů SKFC Velké Karlovice a Občanského sdružení SPORT Karolinka došlo ke spojení obou klubů. Ty startují ve všech soutěžích pod názvem
FC Velké Karlovice + Karolinka
V současné době má tento klub v soutěžích následující družstva:
"A" družstvo dospělých - krajský přebor
"B" družstvo dospělých - okresní přebor
Starší a mladší dorost - krajský přebor
Starší a mladší žáci - krajská soutěž
"B" družstvo dorost - okresní přebor
"B" družstvo starších žáků - okresní soutěž
Přípravky žáků "A"+"B" - okresní přebor
To je dohromady 10 družstev v pravidelných soutěžích, což je jistě pro nový výkonný výbor fotbalového klubu velkou motivací pro další činnost. Výbor pracuje pod vedením předsedy Ing. Miroslava Škrabala a z Karolinky jsou v tomto výboru Adam Králík, Zdeněk Švec, Ivo Davídek a Josef Vrážel.
Již v loňském roce mělo "A" družstvo dospělých na dosah postup do divize, když skončilo na velmi pěkném 2. místě. Letos opět útočí na postup, když po podzimní části je na 1. místě s náskokem 7 bodů na své pronásledovatele.
A tak se možná opět po dvaceti letech dočkáme na Horním Vsacku postupu do celostátní soutěže - do divize!!!!
To si jistě přejí hráči, funkcionáři a hlavně početná obec příznivců obou klubů.
Podle dostupných archivních materiálů zpracoval: Morávek František
Městský úřad Karolinka Radniční náměstí 42
|
Úřední hodiny |
|||||
Pondělí: | 8:00 - 11:00 | 12:00 - 17:00 | |||
Středa: | 8:00 - 11:00 | 12:00 - 17:00 | |||
|
O Karolince |